ZASTOSOWANIE LASERA CNC OPT LASERS

Niebieski laser – następca laserów CO2

Klienci coraz częściej  w miejsce klasycznych laserów CO2 wybierają głowice laserowe oparte o niebieską diodę laserową 6W. Decydują o tym parametry, cena,  dość prosta budowa i niewielkie rozmiary. Niebieskie lasery diodowe coraz szerzej wykorzystywane są nie tylko w przemyśle ale też w usługach.

Lasery CNC w stolarstwie

efekt pracy laserowej głowicy grawerującejŚwiatło 450 nm jest silnie absorbowane przez różne odmiany drewna. Z tego powodu niebieski laser to idealne narzędzie w stolarstwie. Głowica Opt Lasers pozwala na szybkie grawerowanie wzorów, obrazów, numerów seryjnych i inicjałów na powierzchni. Dzięki regulacji skupienia wiązki można uzyskiwać ciekawe i różnorodne efekty przy grawerowaniu na drewnie i powierzchniach podobnych (sklejka, balsa):

 • różne odcienie poszczególnych fragmentów wzoru,
 • zróżnicowaną szerokość linii,
 • różną głębokość grawerowania.

Te wyjątkowe właściwości niebieskiej wiązki laserowej w grawerowaniu drewna sprawiają, że Opt Lasers skupiło się szczególnie na przystosowaniu głowicy do pracy z tym materiałem.

 • Cała głowica została skutecznie zabezpieczona przed dostawaniem się pyłu do jej środka.
 • Zintegrowany wentylator dużej mocy szybko usuwa dym.
 • Stacja dokująca wykorzystująca magnetyczny uchwyt pozwala na prosty demontaż głowicy.

Po skończonym grawerowaniu laserem warto odłączyć głowicę od urządzenia, by nie narażać jej niepotrzebnie na ryzyko zanieczyszczeń, czy uszkodzeń podczas użytkowania innych narzędzi z urządzeniem CNC.

Cięcie gumy i tworzyw sztucznych niebieskim laserem

Wysoka absorpcja niebieskiego światła umożliwia również szybkie cięcie materiałów takich jak guma i tworzywa sztuczne.  Laser nie uszkadza warstw ochronnych tkanin, nie jest też narażony na ryzyko stępienia się. Trzeba jednak pamiętać, że dioda laserowa wraz z eksploatacją traci moc. Należy ją wtedy wymienić na nową).

cięcie laserowe elementów w gumie i tworzywach sztucznychMały rozmiar głowicy pozwala na jej montaż nawet w maszynach o dużej gęstości elementów (na przykład wyposażonej w wiele noży do cięcia gumy). Dostarczany z głowicą wentylator szybko pozbywa się dymu, który szczególnie przy pracy z tworzywami sztucznymi stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Długa żywotność niebieskiej diody wykorzystywanej w laserze (ponad 10 tys. godzin) sprawia, że idealnie nadaje się on do zastosowań związanych z produkcją przemysłową.

Laser CNC w branży papierniczej

Karton, papier, tworzywa sztuczne i specjalne laminaty są materiałami bardzo wdzięcznymi w pracy z laserem diodowym. Głowice Opt Lasers  grawerują i tną powyższe materiały. Warto tu wspomnieć o metodzie grawerowania przez usuwanie warstwy farby lub laminatu, która pozwala w pełni wykorzystać możliwości lasera. Mały rozmiar pozwala na łatwe zamontowanie głowicy w niemalże wszystkich urządzeniach mechanicznych używanych w branży papierniczej. Dzięki temu moduły oparte na laserach diodowych znakomicie zastępują znacznie mniej praktyczne lasery typu CO2.

Niebieski laser a druk 3D

Kompaktowa forma i lekkość serii PLH3D pozwala na dostosowanie tej głowicy do prawie dowolnej drukarki 3D lub maszyny CNC. Eksploatacja laserów diodowych wiąże się też z niskim kosztem. Jednocześnie niebieska wiązka laserowa o mocy 6W jest w stanie przecinać materiały takie jak:

 • karton,
 • balsa,
 • cieńsze kawałki drewna,
 • tkaniny,
 • plastiki,
 • gumę.

Niebieska głowica laserowa nadaje się także do grawerowania na metalach, a nawet szkle – pomimo jego przezroczystości. Wystarczy tu zastosować pewien trick. Grawerować szkło należy poprzez usuwanie warstwy farby z pomalowanej powierzchni. W ten sposób możesz stworzyć obrazy na podstawie zdjęć.